VÁCLAV VALIŠ

Věkem neomezený

Cíl je daleko za obzorem a pochybností tolik, že by se daly nabírat lopatou. Spousta pesimistů okolo by se nevešla ani do autobusu. A jen někde na konci duše je světélko vlastního přesvědčení a vzdoru. Možná něco takového zažíval Američan českého původu Václav Vališ 5. července 1963, když v peruánském přístavu Callo vytáhl plachu na stěžeň voru a vyplul. Vor byl postavený z obyčejných plechových barelů. Cesta v sobě tedy nenesla romantický odkaz, ani nezkoumala schopnosti dávných civilizací, její výzva a poselství spočívalo v něčem jiném.

Václava Vališe, používajícího už jméno William Willis, čekala cesta přes Tichý oceán dlouhá 24 000 kilometrů. Měl namířeno do Austrálie. Václav plul sám, ale nebyl už v mořeplavbě po Tichomoří nováčkem. Jednu plavbu z Callo již podnikl na balzovém voru. Ten se jmenoval Sedm sester, cesta trvala 115 dnů a byla především výukou osamělé mořeplavby. Překvapilo ho setkání se žralokem, navigační otázky a řada dalších drobností. Nicméně všechny nástrahy překonal a zastavily jej až zdravotní problémy. Pro křeče a záchvaty bezvědomí cesta skončila po zásahu záchranné lodě na ostrově Pago Pago.

Ale pojďme zpět k Václavově druhé cestě. I na ní se střídaly lepší a horší části. První úsek cesty probíhal přesně podle plánu či očekávání. Vor poháněný větrem mířil přímo ke svému cíli. Zhruba po jednom měsíci se ale dostal do bezvětří, které jej na dlouhou dobu zastavilo. Nepříjemná, psychicky náročná pauza nebyla největší potíž plavby. Tou bylo opět zdraví, konkrétně výskyt kýly. Václav bojoval a zkoušel si pomoc injekcemi morfia. Ty samozřejmě utišily bolest, ale neodstranily příčinu. Na ostrovech západní Samoy tedy bylo nutné cestu přerušit, odletět do New Yorku, kde se Václav Vališ podrobil operaci.

Pokračování cesty bylo již bez problémů. Dlouhá cesta voru „Age Unlimited“ – „Věk nerozhoduje“ je zakončena na australském pobřeží u Tulle Beach. Václav Vališ se narodil roku 1893 a v době kdy vyplul mu bylo 70 let. Pro něj to nebylo téma k diskuzi. Když chceš, tak pluj mořeplavče. Od svobody tě ani smrt neoddělí.

Václav Vališ či William Willis zahynul na své následující platbě přes Atlantik.